• s7300032.jpg
 • 1.1.jpg
 • zdjecia szkoly 056.jpg
 • DSC03151.JPG
 • DSC03197.jpg
 • DSC03176.jpg
 • Obraz 222.jpg
 • DSC03149.JPG
 • 1.0.jpg
 • DSC03183.jpg
 • Obraz223.jpg
 • DSC03602.JPG
 • DSC03209.jpg
 • DSC03253.jpg
 • DSC_0328.jpg

Zespół Żurawiacy

Utworzono: 11 lutego 2010
Gmina Boguty Pianki Odsłony: 8590

 

We wschodniej części  Mazowsza prawobrzeżnej części rzeki Bug, położona jest gmina Boguty-Pianki. Zabytkowe przy drogach wierzby są elementem ginącego już krajobrazu, którego zabytkowe fragmenty zachowały się w miejscowości Drewnowo. Wielu mieszkańców tej ziemi zapisało się w historii regionu i kraju. Gmina licząca ok.3200 mieszkańców zajmuje powierzchnię  89 km2. Podstawową gałęzią tej gminy jest dobrze stojące rolnictwo. Działalność kulturalno sportową prowadzi Gminny Ośrodek Kultury i Sportu dostosowując swoją działalność do potrzeb miejscowego społeczeństwa. Ośrodek Kultury powstał w 1976 r., w 1980 oddany został do użytku budynek  początkowo budowany przez strażaków jako strażacka remiza. W 1995 roku  Gminny Ośrodek Kultury przekształcony został w Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu od lat kultywuje tradycje i ocala od zapomnienia zwyczaje. W naszym ośrodku gościły zespoły z Bułgarii, Węgier, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Francji. Znane w całym kraju były dni kultury innych narodów w ramach tego programu organizowane były spotkania z przedstawicielami ambasad Bułgarii, Francji, Jordanii, Egiptu, Tatarii, Rosji, Litwy i Chin. Działające zespoły artystyczne i ludowe posiadają dużo możliwości zaprezentowania swojego dorobku i twórczości na organizowanych imprezach gminnych i powiatowych. Corocznie od 1985 roku organizowane są  "Święte Wieczory" spotkania kolędników Mazowsza i Podlasia. Często organizowane są wystawy twórców ludowych i spotkania autorskie. Stałymi imprezami w kalendarzu działalności ośrodka są Majowe Dni Kultury i Sportu oraz "Wykopki pod wiatrakiem" impreza w formie festynu dla mieszkańców gminy i powiatu. Gościły u nas zespoły  Gór, Kaszub,  Kurpi i Podlasia. W 1992 roku powołana została Kapituła Medalu im. Wiktora Godlewskiego  przyrodnika, wielkiego badacza Syberii, która przyznaje corocznie medal  "za działania na rzecz przyrody". W skład Kapituły wchodzą  światowej sławy naukowcy, ludzie świata nauki oraz mieszkańcy Bogut, miejsca urodzenia Wiktora Godlewskiego. W marcu 2000 r. powstał przy ośrodku Ludowy Zespół "Żurawiacy". Od początku współpracuje z Wydziałem Elektrycznym  Politechniki Warszawskiej Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach- Piankach współpracuje również  z Oddziałem Łomżyńskim "Wspólnota Polska" , dzięki tej współpracy   goszczą w naszym ośrodku zagraniczne zespoły i delegacje.

Regionalizm stanowi istotną część programu działalności... i organizacji życia kulturalnego naszego ośrodka.. Kultura regionu wnosi wkład do kultury narodowej .

"Kultura jest sercem narodu"  ale "Jeśli kultury nie ma w sercach ludzi to nigdzie indziej nie ma jej na pewno"  - hasła te przyświecają działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu
w  Bogutach -Piankach. Zespół "Żurawiacy" założony został przez Romana Świerżewskiego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach  w  miesiącu marcu 2000 roku. Pierwszy koncert odbył się 2 kwietnia 2000 roku w Gminnym Ośrodku      Kultury  i Sportu z okazji otwarcia Wystawy "Męka Pańska w Sztuce". Początkowo liczył 17 osób, obecnie do zespołu należy 28 członków. Od początku zespołem kieruje Roman Świerżewski. Kierownictwo muzyczne początkowo pełnił pan Jarosław Lipski, obecnie pan Walenty  Kowalczyk                

  Skład kapeli muzycznej:
  Walenty Kowalczyk - akordeon
  Jarosław Lipski        - akordeon
  Jerzy Urzędowski    - akordeon
  Zygmunt Kulesza    - skrzypce

           Józef  Majewski       - klarnet

 "Żurawiacy" prezentowali swój program   w Warszawie, Polanicy Zdroju, Ostrowi  Mazowieckiej, Lubiejewie, Brańsku, Wiśniewie, Broku, Małkini, Tłuszczu i kilkakrotnie na Litwie  w Wilnie,  Kejdanach, Rudomino, Solecznikach oraz na Ukrainie.
     Zespół występuje z okazji rocznic państwowych i świąt z programem patriotycznym oraz na przeglądach i konkursach zespołów ludowych. Przygotowuje specjalne programy kolędnicze i obrzędowe. Śpiewał "Gaudeamus igitur" na inauguracji roku akademickiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Politechniki Warszawskiej. Nazywany jest "ambasadorem" naszej Gminy. Zespól "Żurawiacy" to wspaniałe grono 28 osób.  Z chęcią do pracy, umiłowania do muzyki tańca, śpiewu i sztuki.  Dobra i miła atmosfera, jaką dało się nam stworzyć wokół zespołu, ośrodka to zasługa członków tego zespołu.  Zespół ten współpracuje z zespołem śpiewaczym Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

        Członkowie zespołu są członkami Stowarzyszenia Oddziału Wspólnoty Polskiej w Łomży.

Żurawiacy na LitwieZespół Żurawiacy
Wybierz język
Polish English German Italian Portuguese Russian Spanish
Zarządzanie kryzysowe
Parafia w Bogutach-Piankach
Warto wiedzieć
Pogoda