• DSC03176.jpg
 • DSC03253.jpg
 • DSC03197.jpg
 • zdjecia szkoly 056.jpg
 • s7300032.jpg
 • DSC03209.jpg
 • 1.1.jpg
 • DSC_0328.jpg
 • Obraz223.jpg
 • 1.0.jpg
 • DSC03149.JPG
 • DSC03183.jpg
 • Obraz 222.jpg
 • DSC03602.JPG
 • DSC03151.JPG

Dożynki powiatowe

Dożynki powiatowe 2017 w Zuzeli plakat

VIII Dożynki Powiatowe.

 

     W dniu 23 sierpnia 2015 roku, w przepiękną słoneczną pogodę odbyły się w Andrzejewie ósme z kolei dożynki powiatowe.

     W miejscowym kościele odprawiona została Msza Święta dożynkowa w intencji rolników z całego Powiatu Ostrowskiego.

      Oprawę wokalną podczas nabożeństwa zapewnił Zespół Żurawiacy z Gminy Boguty-Pianki, który wystąpił również w części artystycznej prezentując wiązankę melodii ludowych.

      Po Mszy Św. na plac dożynkowy przemaszerował korowód dożynkowy na czele ze Starostami dożynek Państwem Justyną i Karolem Przeździeckimi ze wsi Ołdaki-Polonia.

      Delegacje z gmin oraz Stowarzyszeń Powiatu Ostrowskiego reprezentowały  swoich mieszkańców i z dumą  prezentowali wieńce dożynkowe.

„ Równo kroczyli dumni Rolnicy

  Niosąc ze Sobą kłosy pszenicy.

    Przepiękne kwiaty, zboża i zioła,

       Zebrane z sercem ze Swego pola.”

      Gminę Boguty-Pianki reprezentowała delegacja rolników ze wsi Kamieńczyk-Borowy Państwo Małgorzata i Sławomir Kryńscy oraz Państwo Bożena i Andrzej Boguccy.

Bardzo wymowny, okazały wieniec z Gminy Boguty-Pianki  otrzymał pierwszą nagrodę Starosty Ostrowskiego. Drugą nagrodę otrzymał wieniec z Gminy Nur a  trzecią nagrodę otrzymał wieniec z Gminy Andrzejewo.

 

Mszą Świętą odprawioną w intencji rolników przy ołtarzu polowym celebrowaną przez ks. Kan. Marka Grudę, proboszcza parafii pw. Opatrzności Bożej w Ostrowi Mazowieckiej przy udziale ks. dr Prałata Jana Okuły – Dziekana Dekanatu Ostrowskiego parafii pw. WNMP oraz ks. Kan. Piotra Kapelańskiego – proboszcza parafii pw. św. Rocha w Jasienicy rozpoczęły się powiatowe uroczystości dożynkowe w Ugniewie. W dożynkach powiatowych razem ze starostą ostrowskim wzięli udział burmistrzowie i wójtowie z powiatu ostrowskiego. Po zakończeniu mszy zostały poświęcone owoce i plony niesione w formie wieńców dożynkowych przez delegacje z poszczególnych gmin. Gminę Boguty-Pianki reprezentowała delegacja młodych rolników Państwo Alicja i Wiesław Sieniccy z Białych–Kwaczoł i Państwo Joanna i Dariusz Zawistowscy z Białych-Misztali. Po mszy świętej tradycyjnie podzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznych zbiorów.

W kolejnej części święta plonów rozpoczął się program kulturalno-rozrywkowy. Na początku przed publicznością wystąpiły zespoły ludowe z powiatu ostrowskiego: „Żurawiacy” z Bogut-Pianek, „Jarzębina” z Broku i „Małkinianka” z Małkini Górnej. Następnie były konkursy i ich podsumowania.
  Wieczorem na scenie zaprezentowali swój repertuar młode talenty -młodzi artyści z powiatu ostrowskiego. Zakończenie świętowania uświetnił pokaz sztucznych ogni.


By tradycji stało się zadość, 1 września 2013 r. w Bogutach -Piankach odbyły się VI Dożynki Powiatowe. Tym razem zaszczyt współorganizacji przypadł gminie Boguty-Pianki. Głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, a patronat honorowy objął Wojewoda Mazowiecki - Jacek Kozłowski.

W niedzielne południe w kościele parafialnym w Bogutach-Piankach rozpoczęła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli Ks. Jerzego Krysztopę w asyście ks. Stanisława Mikuckiego miejscowego proboszcza i ks. Józefa Gwardiaka.

W głoszonym Słowie Bożym, ks. Jerzy Krysztopa nawiązywał do rolniczego powołania, problemów rolników,warunków pracy na wsi, panujących na wsi tradycji i troski mieszkańców o przyrodę. Nabożeństwo uświetnił pięknie odśpiewany psalm w wykonaniu mieszkanki Bogut-Pianek - Martyny Weroniki Sikorskiej. Podczas mszy poświęcone został chleb wypieczony z tegorocznego zboża oraz wieńce dożynkowe, będące symbolem ciężkiej pracy rolników z 9 gmin Powiatu Ostrowskiego. Po Mszy Świętej barwny korowód, ze starostami dożynek Teresą i Eugeniuszem Boguckimi na czele, ruszył ulicami Bogut na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Przybyłych gości a w szczególności rolników oraz delegatów z wieńcami powitał Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński i Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Dariusz Stanisław Rafalik, przypominając jak ważna jest praca rolnika gdyż dzięki jego ciężkiej pracy nie brakuje nam chleba. Następnie przyjęli od starostów dożynkowych bochen chleba, ucałowali go i podzielili się nim z gośćmi i mieszkańcami gminy.

Głos zabrał Pan Wójt Gminy Boguty-Pianki Józef Bogucki, w swoim wystąpieniu dokonał krótkiej prezentacji gminy wspomniał o osiągnięciach za zebrany podziękował zazebrany plon oraz chleb który z tego plonu będzie wypieczony i którego dzięki ciężkiej pracy rolnika nie będzie brakowało na polskim stole. Życzył rolnikom dużo zdrowia i wytrwałości oraz zadowolenia z wykonywanej pracy. Na zakończenie swojego wystąpienia życzył radosnego spędzenia czasu i dobrej zabawy. Przybyły na zaproszenie Starosty - Walentyn Pańkowski- Burmistrz Miasta Izasław na Ukrainie również zabrał głos i przekazał swoje pozdrowienia.
Nadszedł czas na część artystyczną, którą rozpoczął lokalny zespół ludowy - Żurawiacy a także młodzież Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Bogut-Pianek. Blok artystyczny zawierał atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych. Zorganizowano także konkursy wiedzy w których zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe. Każdy również mógł skosztować tradycyjnych potraw regionalnych przygotowanych przez. m.in. Kolo Gospodyń Wiejskich w Nieskórzu, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej oraz Lokalną Grupę Działania,,Zielone Sioło oraz zasięgnąć porad i informacji przy stoiskach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa w Ostrowi Mazowieckiej, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Mazowieckiej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowi Mazowieckiej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień z Wyszkowa. Jednym z głównych punktów Dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa miała niełatwe zadane, gdyż każdy z wieńców był oryginalny i miał swój niepowtarzalny urok. Zwyciężył wieniec wykonany przez gospodarzy - mieszkańców gminy Boguty-Pianki. Drugie miejsce przypadło dla wieńca z Gminy Szulborze Wielkie, a trzecie  do gminy Wąsewo. Nagrody zwycięzcom wręczył Starosta Ostrowski. Po ogłoszeniu wyników zapadła dyskotekowa atmosfera. Wystąpił zespół BOSS oraz Młode Talenty Powiatu Ostrowskiego a także Ewelina Pabian .Zabawowy nastrój pogłębiły występy młodzieży ukraińskiej Wystąpił Dzięcięcy Zespół Tańca Ludowego ,, Barwograj" i  Wzorcowy Dziecięcy Zespół Tańca Klasycznego ,,Plejada".

Gwiazdą wieczoru był zespół THE Postman czyli Polscy Beatlesi. Wszyscy świetnie się bawili. Największą atrakcję był jednak niezwykle zjawiskowy pokaz sztucznych ogni, po którym trwała zabawa taneczna, która prowadził zespół EWENT. Około północy wszyscy przybyli goście w dyskotekowym nastroju powrócili do swoich domów.

M. Bogucka

 


Po raz piąty obyły się dożynki powiatowe za zbiory tym razem dziękowano  w Szulborzu Wielkim. Zorganizowane przez Starostwo Powiatowe Święto Plonów rozpczęła dziękczynna Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny  Królowej Polski w Szulborzu Wielkim.  Mszę Świętą  sprawował Ks. Kan. Jan Okułę Dziekan Dekanatu Ostrowskiego  oraz Ks. dr Marek Truszczyński Proboszcz miejscowej  Parafii. Gminę Boguty-Pianki z wieńcem dożynkowym  reprezentowli rolnicy Państwo Elżbieta i Mirosław Godlewscy z miejscowości  Boguty Augustyny i Państwo Anna i Marek Krawczyńscy z miejscowości Kamieńczyk Borowy. Po uroczystościach w kościele delegacje gmin, władze administracji samorządowej  z powiatu ostrowskiego i duchowieństwo, z korowodem dożynkiwym udali się na plac przy Zespole szkół w Szulborzu Wielkim. Zgodnie z panującę tradycją starostowie dożynek przekazali Panu Zbigniewowi Kamińskiemu Staroście Ostrowskiemu. Starosta Ostrowski podziękował rolnikom za ich trudną i ciężką pracę przy zbiorach plonów. W części artystycznej zaprezował swoje utwory międzi innymi Zespół Żurawizcy z naszej gminy. W uroczystościach dożynkowych wziął udział Wójt Gminy Boguty-Pianki Józef Bogucki. Poniżej galeria zdjęć z uroczystości dożynkowych.

W dniu 28.08.2011 roku odbyły się IV Dożynki Powiatowe w Zuzeli. W słoneczne południe w Zuzelskiej świątyni pw. Przemienienia Pańskiego Ksiądz kanonik Jan Okuła - proboszcz ostrowskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP przewodniczył uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji rolników i firm oraz służb obsługujących rolnictwo. Płomienne kazanie skierowane do licznie zgromadzonych wiernych oraz delegacji gmin- wygłosił ks. kan. Stanisław Bokiniec nawiązując do umiłowania Ojczyzny, przywiązania do ziemi i trudu składanego w ofierze pracy na roli. Nabożeństwo dożynkowe miało szczególnie uroczysty charakter w związku z obchodzoną w parafii 110 rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 roku. Z Zuzelą jest związane jego miejsce i lata dziecięce. Proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Krysztopa dziękując organizatorom dożynek powiedział, że chciałby, aby Zuzela stała się tak sławna jak Wadowice. Delegacje wszystkich gmin powiatu ostrowskiego z wieńcami dożynkowymi brały czynny udział w odprawianej dziękczynnej mszy świętej w głównej nawie kościoła parafialnego. Część kulturalna dożynek miała miejsce na boisku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wszystkich obecnych na dożynkach powitał starosta Zbigniew Kamiński. Podziękował on organizatorom m.in. starostwu, gminie Nur i Ośrodka w Zuzeli, sponsorom oraz rolnikom za ich trud włożony w pracę. Starostowie dożynek - Urszula Góral z Zuzeli i Sławomir Godlewski z Ołowskich, starosta Zbigniew Kamiński oraz przewodniczący rady powiatu Dariusz Rafalik podzielili się  chlebem  z wszystkimi uczestnikami uroczystości dożynkowej. Rozrywki dostarczyli liczni artyści m.in. kabaret Elita, Gosia Andrzejewicz. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez SOSW w Zuzeli. Drugie miejsce zdobył wieniec z gminy Andrzejewo, zaś trzecie - z gminy Ostrów Mazowiecka. W konkursie zaprezentowano 12 wieńców. Gminę Boguty-Pianki z wieńcem dożynkowym w formie kosza w oprawie kłosów pszenicy z chlebem dożynkowym oraz wypełnionego produktami zbożowymi i przybranego kwiatami reprezentowali rolnicy z Murawskich-Czach Państwo Małgorzata i Robert Dąbrowscy oraz Kraszewa-Czarnego Państwo Beata i Andrzej Zawistowscy. Poniżej galeria zdjęć z uroczystości dożynkowych.

Wybierz język
Polish English German Italian Portuguese Russian Spanish
Zarządzanie kryzysowe
Parafia w Bogutach-Piankach
Warto wiedzieć
Pogoda